Wielkopolska Liga Matematyczna

XV edycja (2024)

Logowanie/Rejestracja

Archiwum Archiwum WLMJ

XIII edycja WLM (2022)

Sprawozdanie

Trzynasta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2021/2022. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Organizację Ligi wspiera Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bieżąca edycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Matematyka ma MOC. Uczniowie uczestniczyli w konkursie w trzech kategoriach:

 • Junior (28 uczestników) – uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych;
 • Senior (12 uczestników) – uczniowie klas 1 i 2 szkół średnich;
 • Weteran (7 uczestników) – uczniowie klas 3 i 4 szkół średnich.

Lista nagrodzonych:

WLM Juniorów

I nagroda Adam Pawlak, Michał Wojkiewicz, Zuzanna Kozimor
II nagroda Piotr Przysuszyński
III nagroda Wojciech Skarbek, Marta Zachaczewska
Wyróżnienie Aleksandra Pinkowska, Jakub Pawlaczyk, Bartosz Aleksanderek, Igor Kuzemko, Adam Sieniawski, Zofia Dudziec

WLM Seniorów

I nagroda Karol Musieliński, Tymoteusz Bultrowicz
II nagroda Stanisław Wojtysiak
III nagroda Barbara Błoszyk, Michał Zimniewicz
Wyróżnienie Zuzanna Osses, Weronika Zakrzewska, Vitalii Galaychuk, Nina Wojciechowska

WLM Weteranów

I nagroda Michał Redmer
II nagroda Dawid Bugajewski
III nagroda Igor Szymczak, Oliwier Necelman
Wyróżnienie Kajetan Sarnecki, Aleksandra Strzelecka

XII edycja WLM (2021)

Sprawozdanie

Dwunasta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2020/2021. W tym roku po raz pierwszy odbyły się osobne konkursy dla trzech kategorii wiekowych:

 • Junior (5 uczestników) – uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych;
 • Senior (13 uczestników) – uczniowie klas 1 i 2 szkół średnich po SP;
 • Weteran (6 uczestników) – uczniowie klas 2 i 3 szkół średnich po gimnazjum.

Lista nagrodzonych:

WLM Juniorów

I nagroda nie przyznano
II nagroda Magdalena Siwek
III nagroda Georgy Stepanov, Piotr Kreczyński, Igor Kuzemko
Wyróżnienie Jakub Sosulski

WLM Seniorów

I nagroda Aleksandra Strzelecka, Karol Musieliński
II nagroda Kajetan Sarnecki
III nagroda Igor Szymczak, Klara Hofman, Franciszek Sowisz
Wyróżnienie Tymon Tomczak, Paulina Czajkowska

WLM Weteranów

I nagroda Cezary Botta, Oliwier Urbański
II nagroda Antoni Rajtar
III nagroda Maksym Ratajczyk, Paweł Felcyn
Wyróżnienie Grzegorz Świąder

XI edycja WLM (2020)

Sprawozdanie

Jedenasta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2019/2020. W konkursie wzięło udział 33 uczniów.

Lista nagrodzonych:

I nagroda Oliwier Urbański, Cezary Botta, Natalia Adamska
II nagroda Michał Redmer, Klaudia Tarabasz, Antoni Solarski, Patryk Zubilewicz
III nagroda Kosma Kasprzak, Paweł Felcyn, Zofia Gołaska, Grzegorz Świąder, Maksym Ratajczyk, Stefan Zbąszyniak
Wyróżnienie Aleksandra Strzelecka

X edycja WLM (2019)

Sprawozdanie

Dziesiąta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2018/2019. Uczestnicy rozwiązywali 3 zestawy zadań konkursowych: zestaw A do końca stycznia, zestaw B do końca lutego, zestaw C do końca marca. Każdy z zestawów liczył po 5 zadań z różnych działów matematyki. Zakończenie X WLM odbyło się 21 maja 2019 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe. Uroczystość uświetnił wykład popularnonaukowy prof. Krzysztofa Pawałowskiego.

Lista nagrodzonych:

I nagroda Cezary Botta
II nagroda Kosma Kasprzak, Oliwier Urbański, Natalia Adamska
III nagroda Antoni Solarski, Klaudia Tarabasz, Patryk Zubilewicz

IX edycja WLM (2018)

Sprawozdanie

Dziewiąta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2017/2018. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jak co roku, organizację Ligi wsparła Poznańska Fundacja Matematyczna, a także Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów szkół średnich oraz trzech gimnazjalistów. Uczniowie reprezentowali Poznań (16), Leszno (3), Szamotuły (2) oraz Gniezno, Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Rokietnicę (1). W tej edycji konkursu po raz pierwszy zwyciężyli gimnazjaliści.

Zakończenie IX WLM odbyło się 25 maja 2018 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy obecni na zakończeniu mogli wysłuchać wykładu pod tytułem Magiczne kwadraty, który wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga.

Lista nagrodzonych:

I nagroda Cezary Botta, Oliwier Urbański
II nagroda Natalia Adamska, Kosma Kasprzak, Michał Łopatka
III nagroda Maksymilian Mańko, Antoni Solarski, Jacek Jędruszek, Grzegorz Świąder, Maksym Ratajczyk, Stefan Zbąszyniak
Wyróżnienie Piotr Kamiński, Klaudia Tarabasz, Mikołaj Chmielecki, Paweł Filipiak, Wojciech Doberschütz

VIII edycja WLM (2017)

Sprawozdanie

Ósma edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2016/2017. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od stycznia do marca 2017r.

Jak co roku, organizację ligi wsparła Poznańska Fundacja Matematyczna, a także Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów szkół średnich oraz troje gimnazjalistów. Uczniowie reprezentowali Poznań (25), Leszno (6), Piłę i Szamotuły (2) oraz Gniezno, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Rokietnicę i Tarnowo Podgórne (1). Na uwagę zasługuje spory sukces gimnazjalistów: dwoje z nich zdobyło nagrodę drugiego stopnia.

Zakończenie VIII WLM odbyło się 26 maja 2017r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy obecni na zakończeniu mogli wysłuchać wykładu pod tytułem Matematyka pierwszych chrześcijan, który wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga.

Lista nagrodzonych:

I nagroda Kamil Piechowiak, Piotr Piątyszek
II nagroda Natalia Adamska, Cezary Botta, Patryk Morawski, Patryk Matusiak
III nagroda Piotr Kamiński, Piotr Góreczny, Konrad Hreczycho, Michał Matak, Jacek Gulij
Wyróżnienie Tomasz Wiśniewski, Maksymilian Mańko, Paweł Filipiak, Paweł Nadolny, Maciej Jesse, Wojciech Doberschütz

VII edycja WLM (2016)

Sprawozdanie

Siódma edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2015/2016. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od stycznia do marca 2016r.

Jak co roku, organizację ligi wsparła Poznańska Fundacja Matematyczna, a także Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów szkół średnich oraz jeden gimnazjalista. Przeważająca część, bo aż 18 uczestników, pochodziła ze szkół poznańskich. Uczniowie reprezentowali również Środę Wielkopolską (2 uczestników) oraz Jarocin, Piłę i Rokietnicę (po jednym).

Zakończenie VII WLM odbyło się 11 czerwca 2016r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Wszyscy obecni na zakończeniu mogli wysłuchać wykładu pod tytułem „Spacery na świeżym powietrzu”, który wygłosił profesor Piotr Śniady.

Lista nagrodzonych:

I nagrodaMieczysław Krawiarz
II nagrodaPatryk Matusiak, Kacper Bem, Kamil Piechowiak
III nagrodaMichał Urbański, Piotr Góreczny, Cezary Botta, Paulina Romanowska
WyróżnienieMikołaj Rakowski, Tomasz Wiśniewski, Agata Chlebowska, Piotr Kamiński

VI edycja WLM (2015)

Sprawozdanie

Szósta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2014/2015. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od stycznia do marca 2015r.

Jak co roku, organizację Ligi wsparła Poznańska Fundacja Matematyczna, a także Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W konkursie wzięło udział 27 uczniów szkół średnich, w większości z Poznania (16 uczestników) i Leszna (7 uczestników). Uczniowie reprezentowali również Grodzisk WLKP, Jarocin, Mogilno i Ostrów WLKP (po jednym uczestniku).

Zakończenie VI WLM odbyło się 19 czerwca 2015r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe. W tej edycji aż trzech zawodników rozwiązało wszystkie zadania - z tego powodu przyznano aż trzy nagrody pierwszego stopnia. Przyznana została również nagroda specjalna dla najlepszego pierwszoklasisty - Mikołaja Rakowskiego.

Wszyscy obecni na zakończeniu mogli wysłuchać wykładu Jędrzeja Garnka (studenta IV roku matematyki) pod tytułem „Fraktale, metryki i twierdzenie Banacha”.

Lista nagrodzonych:

I nagrodaMieczysław Krawiarz, Wojciech Wawrów, Wojciech Chojnacki
II nagrodaMikołaj Rakowski
III nagrodaTomasz Stempniak, Bartosz Kopras, Kamil Piechowiak, Konrad Hreczycho, Tomasz Kałużny
WyróżnienieAleksandra Banach, Michał Budzisz, Agata Chlebowska, Kacper Bem

V edycja WLM (2014)

Sprawozdanie

Piąta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2013/2014 i była współfinansowana przez miasto Poznań w ramach projektu Matematyka dla Zuchwałych. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W konkursie wzięło udział 30 uczniów szkół średnich oraz jedna uczennica gimnazjum.

Zakończenie V WLM odbyło się 6 czerwca 2014r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Wszyscy obecni na zakończeniu mogli wysłuchać wykładu dra Bartłomieja Bzdęgi pod tytułem „Wybierzmy najmniejszy... czyli indukcja w ładnym opakowaniu”.

Dodatkowo w ramach Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyły się trzy wykłady:

 • 29.03.2014 - dr Bartłomiej Bzdęga, „Problemy dotyczące liczb pierwszych”
 • 26.04.2014 - mgr Bartosz Naskręcki, „Jak zawiązać krawat?”
 • 26.04.2014 - mgr Monika Naskręcka, „Jak daleko od wektora do gospodarki i czy można modelować giełdę?”

Lista nagrodzonych:

I nagrodaAndrzej Szczesiak, Mieczysław Krawiarz
II nagrodaGrzegorz Adamski, Maciej Kolanowski, Wojciech Wawrów
III nagrodaAdam Sobecki, Klaudia Walkowiak, Kamil Duczmal, Daniel Moździerz
WyróżnienieAleksandra Banach, Marcin Drzewiecki, Tomasz Fengier, Agata Nowicka, Aleksander Kasprzak, Paweł Kwapisz, Katarzyna Jóźwiak

IV edycja WLM (2013)

Sprawozdanie

Czwarta edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2012/2013. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od stycznia do marca 2013r. W konkursie wzięło udział 22 uczniów szkół średnich oraz jedna uczennica gimnazjum.

Zakończenie IV WLM odbyło się 7 czerwca 2013r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po omówieniu rozwiązań zadań, uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Zakończenie uświetnił wykład dra hab. Macieja Kandulskiego pod tytułem „A tak właściwie, to o czym mówi matematyka...? Czyli wędrując po tematach.”

Dodatkowo w ramach Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyły się trzy wykłady, z których każdy trwał 2 × 90 minut:

 • 02.02.2013 - prof. UAM dr hab. Krzysztof Pawałowski, „Teoria węzłów i splotów a topologia rozmaitości niskowymiarowych”
 • 09.03.2013 - dr Bartłomiej Bzdęga, „O równaniach wielomianowych i teorii Galois”
 • 6.04.2013 - dr Małgorzata Bednarska-Bzdęga, „Zbijak, kółko i krzyżyk oraz inne gry kombinatoryczne”

Lista nagrodzonych:

I nagrodaGrzegorz Adamski
II nagrodaSylwia Hodlik, Mieczysław Krawiarz
III nagrodaAndrzej Szczesiak, Kamil Duczmal, Klaudia Walkowiak
WyróżnienieAgata Nowicka, Katarzyna Jóźwiak, Marcin Drzewiecki, Tomasz Kałużny

III edycja WLM (2012)

Sprawozdanie

Trzecia edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2011/2012. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od marca do maja 2012r. W konkursie wzięło udział 35 uczniów szkół średnich oraz jeden uczeń szkoły podstawowej.

Zakończenie III WLM odbyło się 22 czerwca 2012r., na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po omówieniu rozwiązań zadań, uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Wszyscy obecni na zakończeniu mieli możliwość wysłuchania wykładu „O hipotezie Goldbacha”, który wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga.

Lista nagrodzonych:

I nagrodaPiotr Mizerka
II nagrodaGrzegorz Adamski, Sylwia Hodlik, Sylwester Swat
III nagrodaKonrad Krakowski, Bartosz Biadasiewicz, Maciej Kolanowski, Łukasz Michalak
WyróżnienieMarcin Drzewiecki

II edycja WLM (2011)

Sprawozdanie

Druga edycja Wielkopolskiej Ligi Matematycznej odbyła się w roku szkolnym 2010/2011. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od marca do maja 2011r. W konkursie wzięło udział 28 uczniów szkół średnich.

Zakończenie II WLM odbyło się 17 czerwca 2011r., na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po omówieniu rozwiązań zadań, uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Dwukrotny laureat I nagrody, Jędrzej Garnek, został uhonorowany pucharem Wielkopolskiej Ligi Matematycznej.

Wszyscy obecni na zakończeniu mieli możliwość wysłuchania wykładu prof. dra hab. Wojciecha Gajdy, dotyczącego głównie teorii liczb.

Lista nagrodzonych:

I nagrodaJędrzej Garnek
II nagrodaPiotr Mizerka, Sylwester Swat
III nagrodaŁukasz Nizio, Maria Nuc, Wiktoriusz Robaszkiewicz, Łukasz Michalak
WyróżnienieMichał Gulczyński, Julia Kubiak, Krzysztof Piecuch, Andrzej Kokosza, Sylwia Zmysłowska

I edycja WLM (2010)

Sprawozdanie

Wielkopolska Liga Matematyczna odbyła się po raz pierwszy w roku szkolnym 2009/2010. Zawody zostały zorganizowane przez Komisję WLM, powołaną przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywały się w okresie od marca do maja 2010r. W konkursie wzięło udział 44 uczniów szkół średnich oraz 4 gimnazjalistów.

Zakończenie I WLM odbyło się 11 czerwca 2010r., na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po omówieniu rozwiązań zadań, uczestnicy, którzy wypadli najlepiej, otrzymali nagrody książkowe.

Wszyscy obecni na zakończeniu zostali zaproszeni na wykład dra Jerzego Grzybowskiego pt. „Kafelkowanie płaszczyzny i cegiełkowanie przestrzeni” oraz wykład dra Marka Grajka "Roots of Victory" wygłoszony z okazji X Środkowoeuropejskiej Konferencji nt. Kryptologii.

Lista nagrodzonych:

I nagrodaJędrzej Garnek
II nagrodaŁukasz Nizio, Piotr Mizerka
III nagrodaHonorata Franek, Adam Szczepański, Sebastian Delekta, Agnieszka Szmyt, Katarzyna Świątek
WyróżnienieAleksandra Pidde, Paweł Bugajny, Marcin Michalski, Sylwester Swat, Paweł Piasecki

Logowanie

Nie posiadasz jeszcze konta, a chcesz wziąć udział w WLM?

Zarejestruj się